A nyári éjszakák estéin egy íjász jelenik meg az égen, ő a Nyilas. A Nyilasban Messier 15 objektumot sorol fel, ezzel itt találjuk a többi csillagképhez képhez képest a legtöbbet.
Az M 8-as Lagúna-köd az egyik legragyogóbb csillagkeletkezési régió az égen, háromszor szélesebb területű, mint a telihold.
Az M17 íves gázburok, mely már kevésbé könnyen megfigyelhető, ő a Hattyú- vagy Omega-köd, amely a csillagkép északi határán található.
Az M20, Trifid-köd, melyet a sötét porsávok három részre osztanak, nevét innen kapta.
Mítoszok és legendák
Ezt a csillagképet, mely a görög mitológiában a kentaurokhoz kapcsolható, már Mezopotámiában is íjászként látták. A kentaurok vadak és kegyetlenek, közülük egyedül csak Kheirón volt bölcs, és nagylelkű tanítómester. Tanítványait, többek között Akhilleuszt is az orvoslás, az íj, a parittya, a lant művészetére oktatta. Halhatatlan volt, de miután Héraklész véletlenül megsebezte mérgezett nyilával, lemondott a halhatatlanságról, majd Zeusz az égre emelte.
Hol találom meg
A Nyilas déli csillagkép, az északi félteke 44. szélességi fokáig látható. A júliusi-augusztusi estéken jár legmagasabban.
Rövidítése: Sgr
Legjobb időszak: július-augusztus
Legfényesebb csillag: Epszilon Sagittari (1,8)
Méret rang: 15
Elhelyezkedés: déli
Szomszédos csillagképek: Sas, Pajzs, Kígyó, Kígyótartó, Skorpió, Déli korona, Távcső, Hindu, Mikroszkóp, Bak
Forrás